Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.
W dniach 18 - 24 listopada b.r. odbywa się Tydzień Edukacji Globalnej 2019, którego hasło brzmi: Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu!
Wszystkie organizacje, instytucje prywatne i publiczne w Polsce, którym bliska jest idea edukacji globalnej, w tym także nasza biblioteka, włączają się w działania mające na celu popularyzację wiedzy o globalnych zjawiskach zagrażających klimatowi i – ogólnie – życiu na Ziemi.
W naszej placówce edukacja globalna jest obecna nie tylko w tym szczególnym Tygodniu. Systematycznie promujemy ją w różny sposób: poprzez okolicznościowe wystawy, zajęcia edukacyjne, wystąpienia, a nade wszystko – zbiory. Oto przykłady:
Zbiory
Książki i zbiory audiowizualne
Katalog książek, zbiorów audiowizualnych oraz elektroniczna i tradycyjna kartoteka zagadnieniowa zawierają kilkaset opisów z zakresu klimatologii, ekorozwoju oraz edukacji globalnej. Informacja o nowszych i szczególnie godnych polecenia została umieszczona (w formie zestawienia bibliograficznego) na stronie internetowej placówki – TUTAJ.
Czasopisma
Posiadamy sporo tytułów promujących edukację globalną. Oprócz tych, w których problematyka pojawia się okazjonalnie, są także periodyki specjalizujące się w problematyce, np. "Aura", "Biologia w Szkole", "Geografia w Szkole", "Z Obcej Ziemi" (obecnie ukazuje się jedynie w formie elektronicznej).
Publikacje
Piszemy o tym, co mamy w zbiorach, m.in. o teraźniejszości i ponurej przyszłości świata obojętnego na problemy globalizacji - na blogu Wydziału Informacji, Promocji i Współpracy ze Środowiskiem (np. TUTAJ lub TUTAJ, w cyklicznych prasówkach z aktualnych czasopism), w czasopismach tradycyjnych i elektronicznych (np. Anna Marcol, Odra – rzeka pozytywnej energii. "Dialogi Biblioteczne" 2018, nr 1, s. 5-8).
Wystąpienia
Pojawiamy się na szkoleniach dla nauczycieli, prezentując zbiory, np. wystąpienie Edukacja globalna w zasobach PBW i ich twórcze wykorzystanie na zajęciach z uczniami. W ramach seminarium Porozmawiajmy o klimacie - edukacja globalna a szczyt klimatyczny, zorganizowanego przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach z okazji Szczytu Klimatycznego COP 24 w Katowicach (informacja TUTAJ).
Zajęcia edukacyjne
Prowadzimy je dla wszystkich poziomów nauczania – od edukacji przedszkolnej do ponadpodstawowej (pełna oferta – TUTAJ).
Pragniemy szczególnie polecić zajęcia pt. Główne problemy współczesnego świata, które mamy w aktualnej ofercie. To zajęcia z edukacji globalnej, będące uzupełnieniem lub podsumowaniem lekcji dotyczących problemów zglobalizowanego świata. Mogą też stanowić element różnych przedsięwzięć, np. Dzień Ziemi, Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju i innych inicjatyw edukacyjnych, a nawet ferii zimowych. Mają formę bogato, barwnie ilustrowanej prezentacji multimedialnej. Przybliżają młodzieży – na konkretnych przykładach z ostatnich lat – zjawiska, z którymi zmaga się świat. Są to m.in. zagrożenia dla środowiska, zmiany klimatyczne, klęski elementarne, katastrofy antropogeniczne, wodne, powietrzne lądowe i podziemne, handel ludźmi i łamanie praw człowieka, terroryzm i cyberterroryzm, zmiany demograficzne i ich skutki, głód i ubóstwo, choroby cywilizacyjne, epidemie wśród ludzi i zwierząt, uzależnienia i cyberuzależnienia, subkultury, nierówności edukacyjne. Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Gra edukacyjna "Woda cenniejsza od złota"
Gra przeznaczona jest dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych. Nauczycielom, którzy zdecydują się przeprowadzić ją w swojej placówce przekażemy materiały (scenariusz, karty gry). Pierwszym pięciu szkołom, które zgłoszą swój udział zapewniamy nagrody dla 3 zwycięskich zespołów.
Na chętnych czekamy do 22 listopada 2019 r. (tel. 32 258 57 84 w. 44, 46; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
Grę należy przeprowadzić w wybranym dniu, do 29 listopada 2019 r. Przewidywany czas potrzebny na rozgrywkę to ok. 20 min. Nauczyciel – organizator gry w szkole jest zobowiązany do przesłania krótkiego sprawozdania/fotorelacji z tego wydarzenia do dnia 4 grudnia 2019 r.
Szczegółowe informacje w Regulaminie.
Zapraszamy do korzystania z bogatej oferty i zbiorów biblioteki. Wspólnie pracujmy dla dobra naszej planety – nas samych i kolejnych pokoleń!