18 grudnia 2017 r. Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę w sprawie podjęcia rezolucji ustanawiającej rok 2018 Rokiem Profilaktyki Raka Piersi.
W uzasadnieniu rezolucji sejmiku napisano, że inicjatywa ma służyć zwiększeniu świadomości na temat chorób nowotworowych oraz wzmocnić profilaktykę raka piersi wśród mieszkanek regionu poprzez całoroczną kampanię edukacyjną.
Radni pragną w ten sposób zwrócić szczególną uwagę na problem zachorowań oraz istotę wczesnego wykrywania nowotworów. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród Polek i stanowi główną przyczynę zgonów kobiet z powodu chorób nowotworowych - czytamy w rezolucji.
Nadrzędnym celem ustanowienia Roku Profilaktyki Raka Piersi jest wzrost świadomości społecznej dotyczącej nowotworów, w tym w szczególności raka piersi, co umożliwi wczesne wykrycie choroby oraz pozwoli ocalić życie wielu osób.
W związku z powyższym Samorząd Województwa Śląskiego pragnie podjąć szereg działań propagujących profilaktykę i wczesne wykrywanie nowotworów oraz włączyć się w kampanię społeczną mającą na celu zmniejszenie ilości zachorowań na raka piersi wśród mieszkanek województwa śląskiego.
Zdjęcie – domena publiczna
Apel
Inicjatywa podjęta przez Sejmik Województwa Śląskiego jest sprawą ważną i bardzo potrzebną, chyba nie ma wśród nas osoby, która w żaden sposób nie zetknęła się z tą chorobą, czy to swoją, swoich bliskich, przyjaciół, znajomych. Nieustannie obserwujemy jak duże żniwo zbiera rak.
Na portalu Polskiej Unii Onkologii czytamy:
(…) nowotwory złośliwe są drugą pod względem częstości przyczyną zgonów w Polsce i stanowią ponad 20% wszystkich zgonów - po chorobach serca i naczyń. Oznacza to, że co 5-ty mieszkaniec Polski umiera z powodu nowotworu złośliwego, a co 4-ty zachoruje na tę chorobę. Rocznie na nowotwory złośliwe w Polsce zapada 110 tys. osób i około 80 tys. umiera z tego powodu. Każdego dnia w Polsce ponad 300 osób zachorowuje na raka a ponad 220 z tego powodu umiera.
Przerażające, prawda? Czytajcie jednak dalej:
Ze stanu praktycznie sprawdzonej wiedzy i z doświadczeń wielu krajów wynika, że skoordynowane przedsięwzięcia mogą doprowadzić zarówno do stopniowego ograniczenia zachorowań na nowotwory, jak i do bardzo znacznego wzrostu odsetka chorych skutecznie leczonych.
Tak, świadomość ma ogromne znaczenie. Pomimo wielu różnego typu akcji, zarówno o zasięgu ogólnopolskim jak i regionalnym, mających na celu uświadomienie społeczeństwa w tym zakresie, nadal nasza wiedza na temat nowotworów jest znikoma a przecież wiedzieć więcej to bać się mniej. Strach paraliżuje, nie pozwala działać, myślisz sobie - nie będę o tym myślał/a i zaklinasz rzeczywistość. Doskonale znamy ten scenariusz. Nie zdajemy sobie sprawy jak ważne są nasze małe, codzienne wybory - co zjem i czym nakarmię swoją rodzinę, jak przechowam żywność, jak spędzę wolny czas. Wielu z nas nie daje sobie sprawy jak ważna jest świadomość czym jest choroba nowotworowa, jak istotna jest wiedza na temat wyników badań wszystkich etapów diagnostycznych i możliwości jej leczenia.
Pomyślcie o osobach dla was ważnych, o mamach, córkach, siostrach, żonach, przyjaciółkach, pomyślcie również o mężach, ojcach, braciach – tak, ich problem również dotyczy, wprawdzie nie w kontekście raka piersi a np. raka prostaty czy jąder. Jeśli nie z myślą o sobie, to może z myślą właśnie o nich dowiedzcie się więcej i oswójcie strach -poświęćcie chwilę i przeczytajcie małe kompendium, które dla was przygotowaliśmy.